1. Кога да потърся добър психолог?

Животът ежедневно ни поставя пред предизвикателства, с които да се справяме и това е в реда на нещата. Но в последно време темповете на ежедневието ни драстично са нараснали и често възникват вътрешни конфликти, които ни възпрепятстват да се чувстваме  добре.

Когато за по-дълъг период от време не успеем сами да се справим с даден проблем или конфликтно усещане,  може да е добра идея да потърсим подкрепа в лицето на квалифициран психолог или психотерапевт. Преди да го направим би било полезно да изясним за себе си каква е точната причина за консултацията. Това ще ни насочи към по-тясно профилирани специалисти и ще даде добър старт и яснота при започване на консултативни или терапевтични сесии.

2. Как да запиша час за консултация?

В случай, че вече имате предпочитания към конкретен специалист, можете да използвате контактите, оставени в профила му, или пък да използвате формата за контакт, като отбележите към кой е насочено писмото. Ако все още не сте взели решение с кой искате да работите, споделете проблема/запитването си в контактната форма, като изберете подменюто „До всички“.

3. Какво да очаквам по време на сесията?

Терапията дава възможност и пространство, в което да споделите свободно без осъждане вашите притеснения, да опознаете собствения си вътрешен ресурс и да работите за личното си израстване и справяне с проблемите в живота Ви. Вашият терапевт ще слуша внимателно, ще Ви подкрепя, ще дава обратна връзка за важните неща, които вероятно пропускате в ситуациите, които преживявате. Ще Ви предлага нови гледни точки и да, понякога ще ви предизвиква да изследвате заедно трудните проблеми. Но в тези трудности можете да разчитате на етично, човешко и подкрепящо отношение от своя терапевт и да откриете, че имате много повече сила и възможности да управлявате живота си, както и да променяте в желаната посока всички важни за Вас взаимоотношения в него. Терапията подсигурява пълна конфиденциалност /изключение правят случаите, когато тази информация се отнася за тежко престъпление, планирано или вече извършено, определени ситуации на насилие заплашващи живота на деца под 18 год.,  конкретни планове за самоубийство или нараняване на трети лица, така както е предвидено или изисквано от законите на Република България/и безопасна среда за работа с клиента.

4. Каква е разликата между онлайн сесия и сесия на живо?

Контактът на живо винаги е за предпочитане, тъй като осигурява едно по-бързо свързване на емоционално ниво и изгражда витална емпатична връзка между клиента и терапевта. Освен това при срещата на живо възможността за използване на психотелесни техники, дихателни практики и упражнения за мускулна релаксация увеличава инструментариума на терапевта, в идеята да спомогне за връщане на баланса в психотелесната система на клиента.

Благодарение на съвременните технологии прегради като отдалеченото местоживеене на клиента или терапевта, смяната на местоживеене или чисто часовото напасване вече има как да бъдат отстранени. За да е ефективна една онлайн среща е необходимо осигуряването на добра интернет връзка, задължително камера и пространство, в което клиента да се чувства насаме с терапевта. Вербализацията и емоционалния тон и експресии са достатъчен ресурс, с който могат да се постигнат сериозни резултати дори и от разстояние, като разбира се дали става въпрос за терапия на живо, или онлайн от съществено значение е изграждането на терапевтичен съюз  от страна на клиента и терапевта.

5. Каква е разликата между психолог,психотерапевт и психиатър?

Във всички случаи и трите професии се занимават с психичното здраве на човека.

Психологът е човек, който е придобил квалификацията си в университет. Той  може да провежда консултации, да подкрепя и извършва кризисни интервенции с цел да насочи клиентът към подходящ специалист за неговия проблем. Психологът не може да постави диагноза, както и да изписва лекарства.

Психотерапевтът е специалист, който допълнително е надградил образованието си по психология, специализирайки в една, или повече допълнителни терапевтични школи. Психотерапевтът освен, че има право да консултира и да насочва клиентът към друг специалист, има право и да провежда дългосрочна терапия с цел установяване на проблема на клиента и неговото решаване.

Психиатърът е медицинско лице, което е специалист в диагностицирането, лечението и превенцията на психичните болести и разстройства на психиката. Психиатрите имат медицинско образование. Те имат право да поставят диагнози, да изписват лекарства и да налагат лечение.

Психиатрите се занимават основно с лекуването на симптоматиката на болестта, а не с тяхната първопричина.

6. Как да избера добър психолог за моят проблем?

Има специалисти, които включват във визитките си конкретни сфери на дейност и това предполага опитност от тяхна страна именно там. Като цяло специализациите за психолози/психотерапевти са достатъчно изчерпателни, така, че да покрият целия диапазон от характерови и симптоматични различия в индивида. Информираността по отношение на професионалната му квалификация може да ви насочи към това какви техники би използвал и към коя част на личността е фокусиран. Най-важното от което се нуждаете, за да бъде продуктивна терапията за вас е изграждането на добра терапевтична връзка със специалиста. Да усещате доверена атмосфера и желание за разкриване пред терапевта е в основата на терапията.

7. Ще ми бъдат ли изписани лекарства по време на посещението при психолог?

Лекарства имат право да изписват единствено медицински лица, каквито са психиатрите. Психолозите и психотерапевтите не изписват лекарства, макар да са запознати с тяхното действие. Понякога е необходимо паралелно с терапия да се приемат и лекарства и е възможно да бъдете насочени и към психиатър, така че той да прецени дали е необходим прием на лекарства.

8. Колко време ще е необходимо да посещавам психолог, за да разреша проблема си?

Продължителността на терапията варира в зависимост от вашите цели, характерова специфика, степен на мотивация, които влияят пряко на вашия напредък. Някои проблеми могат да бъдат разрешени след няколко сесии, докато други може да изискват по-дългосрочно лечение.

9. Може ли психологът да откаже работа с мен и/или да ме насочи към друг? Кое налага това?

Да, психологът/психотерапевтът може да реши да не работи с вас или да ви насочи към друг специалист. Това може да стане, ако има липса на подходяща експертиза за вашата конкретна ситуация и/или ако установи че друг тип специалист е по-подходящ за нуждите ви. Също така, ако не се установи добра работна връзка и взаимно доверие между вас. Етични съображения и конфликт на интереси също могат да повлияят на решението на психолога/терапевта да не работи с определен клиент, както и липса на възможност да поеме нови клиенти.

При всички положения психологът/психотерапевтът изхожда от позицията да се осигури подходяща подкрепа за вашите нужди.

10. Трябва ли да се Срамувам,че посещавам психолог?

Категорично не! Така, както е необходимо човек да полага грижи за физическото си здраве, по същия начин е необходимо да се поддържа и психическо и ментално здраве. Наскоро стана дума за западна държава, където се оказва срамно да НЕ се ходи на психолог или психотерапевт. Разбира се, това също е вид крайност. Във всеки един момент, в който почувстваме, че нямаме достатъчно ресурси да се справим с дадено затруднение, е удачно да се обърнем към специалист, който е положил много усилия в това да помага на другите.

11. Конфиденциална ли е информацията, която споделям?

Психолога или психотерапевта е човек, който на първо място трявба да ви предложи уважение и приемане – на пол, раса, сексуална ориентация, възраст, религия и т.н., да работи в рамките на своята професионална компетентност, да продължава да се обучава, да следва етични и морални кодекси, да спазва конфиденциалност. Информацията, до която психолога или психотерапевта има достъп по време на сеансите с даден клиент остава в това защитено пространство. Кабинета е мястото, където се разкриват понякога изключително лични и интимни преживявания, така че спазването на конфиденциалност е абсолютен приоритет. Изключение правят случаите, когато тази информация се отнася за тежко престъпление, планирано или извършено, определени ситуации на насилие, заплашаващи живота на лица под 18г. или конкретни планове са самоубийство, както е предвидено от законите. При поискване на информация от органите упълномощени за това, се предоставя само тази част, която има отношения към проблема, а се запазва поверителния характер на останалата.

12. Защо да отида на психолог, а не да споделям с приятел?

Да, вашите приятели Ви познават, имате им доверие и те са наистина ценни хора в живота Ви.

Но посещението на терапевт има изключително важни компоненти, които дават друга перспектива и възможност да видите себе си и ситуацията, в която се намирате по един по-обективен и полезен за Вас начин. Освен това важна част от процеса на работа с терапевт са следните неща:

  • Терапевтът има професионално обучение
  • Терапевтът предлага обективност и конфиденциалност
  • Терапевтът може да даде приоритет на вас и вашите чувства, той е там изцяло за Вас и вашите нужди
  • Не е нужно да се чувствате виновни, че натоварвате своя терапевт или, че отнемате времето му – нещо което в отношенията с приятел често изпитваме

Въпреки, че терапевтът не е познат и близък човек, той има грижата да създаде условия, в които заедно да изградите една добра връзка помежду си, доверие и усещане за безопасно и подкрепящо място, в което да намерите подкрепата която ви е нужна, за да постигнете желаното за себе си и живота си.

13. Колко често трябва да се провеждат срещите?

Честотата на терапевтичните сесии обикновено се определя съвместно между вас и вашия терапевт – според нуждата Ви и Вашата заявка. Препоръчително е в началото на терапията сесиите да бъдат веднъж седмично, за да се стартира процеса и работата в него ефективно. В последствие обикновено честотата на сесиите намалява и диапазонът между сесиите расте според напредъка на клиента и възможността му да адаптира ефективно нови по-здравословни за него поведенчески стратегии в живота си.

14. Как изглежда консултирането/терапията при деца?

Детския свят е изпълнен с много фантазии, въображение и емоции. Именно така децата преживяват и хубавите и драматичните ситуации в живота си. Точно затова, работата с деца е обвързана с ролеви игри, арт дейности като рисуване и моделиране, приказки, притчи и др. През подобни терапевтични техники децата успяват да се справят със страховете и болезнените преживявания, приемайки силите на безстрашния и почтен герой от приказките.

15. Детето ми има нужда от психологическа подкрепа. Това прави ли ме “лош” родител.

Не! Всеки родител, който се старае да даде най-доброто от себе си е достатъчно добър родител. Понякога обаче е възможно да попаднем в непредвидени ситуации и да не сме сигурни кое е най-подходящото решение. В същото време децата преминават през различни периоди, изискващи различни модели на отношения и възпитание, което може да се окаже изискващо и уморително. В такива моменти всеки заслужава подкрепа и това, че осъзнавате необходимостта и я търсите не означава, че не се справяте, а точно обратното – вземате проблема в свои ръце!

16. Кога да потърся психолог за детето си?

Търсенето на психологическа подкрепа или просто консултирането със специалист е напълно естествена родителска реакция. При притеснения и въпроси относно нервно-психичното, емоционално и социално развитие на детето, детски кризи, страхове, съмнения за травма или психично страдание, преминаване през различни етапи на развитие, скърбене, трудности в адаптацията или всякакво безпокойство, което може да възникне у Вас.

17. Трябва ли да присъствам на детските консултации?

Обикновено, детските консултации се осъществяват индивидуално, тъй като се смята, че така детето може свободно да изразява своите вътрешни конфликти, включително и такива, които касаят самите родители. Консултирането на деца започва след подписване на информирано съгласие от родителите. В същото време, контактът с родителите е изключително важен за успеваемостта на терапията. Затова първоначални информативни срещи и провеждане на периодични такива, с цел установяване на напредъка и получаване на обратна връзка, са задължителни.